Шість типів офісних хворіб PDF Друк E-mail
Написав Administrator   
Середа, 06 червня 2012 18:23

Шість типів офісних хворіб: чого остерігатися і як протистояти

Опитавши експертів, «Газета.Ru» склала список типових «офісних» хвороб і довідалася, як їм протистояти.

Синдром сухого ока, зниження зору


Коментує офтальмолог, доктор медичних наук Христо Тахчиди.

Головна проблема всіх співробітників офісу зв'язана з роботою поблизу: оптична система очі починає напружуватися, щоб сфокусуватися на об'єкті. Чим ближче об'єкт і чим він дрібніше – тим могутніше напруга. Людське око по природі не розрахований на те, щоб його експлуатували поблизу довгий час. Якщо взяти наших предків, то на 80% їхні очі працювали вдалину і тільки на 20% – на близьку відстань, а зараз ми використовуємо очі для роботи «удалині» тільки на 10%, а на 90% – для роботи поблизу.

У групі підвищеного ризику знаходяться ті, у кого є невелика далекозорість: для їхніх очей робота поблизу ще більш згубна. У виграші короткозорі люди (від однієї до трьох діоптрій), у них не відбувається напруги зору. Є така теорія, що людина взагалі буде еволюціонувати убік невеликої короткозорості, оскільки йому з таким зором буде більш комфортно жити в цивілізованому світі.

Перші ознаки стомлення око, на які варто звернути увагу – це бажання частіше поморгати, сверблячка вік, легеня сльозотеча, почервоніння, відчуття ломоти в області ока або в області його орбіти.

Якщо ви почуваєте подібні симптоми, зробіть паузу, підійдіть до вікна і розглядайте об'єкти вдалині: порахуйте вікна на далеких будинках, вдивитеся в якісь деталі. Десять хвилин цілком достатньо для компенсації.

Синдромові сухого ока піддаються ті, у кого від природи низька продукція сльози. Є діагностичний тест: за віко закладають спеціальну паперову смужку, і вона повинна промокнути на визначену довжину. Якщо промокає до норми, значить нормальна продукція сльози, а якщо менше норми, то значити низька продукція і треба неї компенсувати. Таким людям потрібно обов'язково використовувати протягом дня штучну сльозу – це краплі, що продаються в аптеках без рецепта.


Тендинит, синдром тунельного зап'ясного каналу


Коментує завкафедрой факультетської терапії лікувального факультету РНИМУ ім. Н. И. Пирогова, доктор медичних наук, заслужений лікар РФ Надія Шостак.

Багато хто з тих, хто за родом діяльності весь день працює в офісі з комп'ютерною мишею, страждають від болю в кисті руки. Однотипні багаторазово повторювані рухи, затиснутість м'язів приводять до подібним до проблем.

Починається усі з почуття оніміння кінчиків пальців.

Якщо нічого не починати, біль піднімається вище і стає більш інтенсивної, з'являється набряк. Відбувається мікротравма, запалення сухожиль. Якщо людина сподівається, що цей стан пройде саме, то наступний етап – синдром тунельного зап'ясного каналу (одна з форм артриту кистей рук). Іноді в особливо тяжких і запущених випадках розвивається атрофія руки.

У першу чергу, цьому захворюванню піддаються ті, у кого порушена функція щитовидної залози, і вагітні (оскільки підвищується набряклість тканин). Якщо ви відчули деякі з перерахованих симптомів, то першою справою поміняйте мишу – нехай вона буде іншої форми й іншого розміру, потрібно робити гімнастику для кистей рук, відвідувати басейн. Біль допоможуть зняти місцеві зігрівальні гелі.


Утома в ногах, тромбози, варикозы


Коментує хирург-флеболог, лікар УЗИ-диагностики клініки «Центр Флебологии» Амиран Демуров.

Коли людина довгий час знаходиться в нерухомому положенні, скажемо, сидить за комп'ютером або на нараді, у нього погіршується венозний відтік крові. Організм улаштований таким чином, що кров по венах тече в одну сторону: у просвіті вени є спеціальні клапани, що пропускають її тільки убік серця. Якщо кров застоюється, вени згодом розтягуються, розширюються, клапани перестають працювати, і це приводить до ще більш сильного погіршення венозного відтоку.

Дуже шкідливо довгий час сидіти нога на ногу – це сильно утрудняє відтік крові від підколінних вен і відтік по великих підшкірних венах.

У першу чергу, варикоз і інші проблеми, зв'язані з застоєм крові, починаються в тих, хто має до цьому спадкоємну схильність. Цим людям треба особливо уважно прислухатися до свого стану і проводити різні профілактичні заходи. Причини для занепокоєння – гул і тяжкість в ногах, набряклість (особливо якщо набряки регулярні наприкінці робочого дня), швидка стомлюваність м'язів нижніх кінцівок, видимі або вени, що випирають, судинні зірочки. Це привід звернутися до лікаря.

Профілактика варикозного розширення і тромбозів не складна – приблизно раз у годин-півтора потрібно встати з робочого місця і посуватися:

пройти по сходовому прольоті на поверх вище, попрацювати ікроножними м'язами, потупати, потанцювати. Дуже корисний контрастний душ увечері – буде цілком достатньо 5-6 чергувань теплої і прохолодної води. Основна міра профілактики – носіння спеціального компресійного трикотажу при тривалих статичних навантаженнях: офісна робота, тривалий переліт, переїзд – неважливо.

Якщо ви знаєте, що будете довго знаходитися в статичному положення обов'язково користуйтеся компресійними панчохами або гольфами. Іноді такий трикотаж плутають з утягуючим, але компресійний можна легко відрізнити за маркіруванням - він виміряється в мм ртутного стовпа. Для профілактичних цілей потрібно брати виробу з оцінкою 18-23 мм ртутного стовпа.


Офісний синдром


Коментує завкафедрой факультетської терапії лікувального факультету РНИМУ ім. Н. И. Пирогова, доктор медичних наук, заслужений лікар РФ Надія Шостак.

Офісний синдром – це досить новий термін у медицині. Так називається стан, що виникає в результаті скелетно-м'язових порушень, зв'язаних із тривалим сидінням в одній позі. Як правило, в офісі за своїм робочим місцем людин сидить у неправильній позі, на невідповідному стільці і за неправильним столом. У результаті деформується постава, напружуються м'язи, а потім виникає м'язовий спазм у будь-якій області хребта. Якщо нічого не починати, то цей стан грозить перерости в грижі й анатомічні порушення в самому кістковому кістяку.

Тривожний сигнал – біль і постійна напруга в м'язах спини.

Насамперед потрібно правильно обладнати робоче місце, воно повиннео бути підготовлене для тривалого сидіння: визначена висота столу, що вираховується по спеціальних коефіцієнтах, зручний стілець. Дуже важливо частіше вставати, змінювати позу, робити різні рухові рухи в процесі робочого дня, щоб працювали не ті самі м'язи. Друга нескладна міра профілактики – це зручне взуття (найкраще ортопедична) і одяг. Туфлі на каблуках і незручні тісні костюми краще зберігати в шафі і надягати тільки на важливі переговори й офіційні зустрічі.

Геморой, проктит, коліт

Коментує проктолог, лікар-хірург Олексій Максимов. Найчастіше офісні працівники страждають такими захворюваннями, як геморой, перианальний дерматит, криптит, проктит, коліт, парапроктит, анальна тріщина . Викликати ці захворювання може цілий ряд причин. Основними є гіподинамія на тлі сидячого способу життя, що викликають застій крові в органах малого таза, порушення відтоку венозної крові, порушення перистальтики кишечнику й ослаблення м'язів як передньої черевної стінки, так і тазового дна.

Усе починається з незначних на перший погляд симптомів:

сверблячка в області ануса, нерегулярний стілець, дискомфорт в області малого таза і прямої кишки. Патологічний процес прогресує, починаються болі при дефекації, наявність крові, слизу, гноя в стільці, поява опухолевидных утворень у перианальной області й в анусі. Поставити точний діагноз на основі тільки скарг неможливо. Обов'язково необхідно огляд і ано-/ректоскопія.

Необхідно пам'ятати і неухильно дотримувати два основні правила: не займатися самодіагностикою і самолікуванням і регулярно, не рідше одного разу в рік, відвідувати проктолога, при цьому особлива увага приділяти мірам профілактики. Основними мірами профілактики є регулярні заняття фізкультурою, здоровий і активний спосіб життя, здорове і регулярне харчування з обов'язковим включенням у раціон свіжих овочів, зернових культур і кисломолочних продуктів.

Простудні і вірусні захворювання


Коментує терапевт, кандидат медичних наук Оле Астахнович.

Як тільки починається жара й в офісах включають кондиціонери, відсоток захворілими бронхітами, отитами, гайморитами збільшується в рази. Причому, як правило, на роботу з такими захворюваннями ходять до останнього і до лікаря звертаються вже в запущеній стадії.

Перша причина таких захворювань – різкий перепад температури: на вулиці, скажемо, +30, а в офісі +18. Для ослабленого організму – великий стрес. Друге – це холодна вода, що п'ють у великих кількостях, ще гірше, якщо вона при цьому газована.

І третє – кондиціонери. Поцікавтеся, як давно кондиціонер у приміщенні, де ви працюєте, проходив обробку.

Як правило, їх ніколи не чистять: повісили один раз і забули. Усередині накопичується дуже багато шкідливих бактерій, що потім з потоком повітря розносяться по всьому приміщенню. Ви цим дихаєте. Як профілактику цих офісних недуг дуже добре допомагає промивання носа. Зараз в аптеках продаються різні спреї на основі морської води, що ефективно очищають слизувату. Промивати потрібно ранком і ввечері. Пити тільки тепле – вода, чай. А якщо поруч є хворі, то краще мазати ніс оксолиновой маззю, щоб не занедужати. Ну і, звичайно, не забувати про вітаміни і загартовування.